Otestujte si své oči.

V pohodlí domova.

 

UPOZORNĚNÍ: tyto testy jsou pouze orientační a nemohou nahradit odborné vyšetření

Pokud zjistíte, že začínáte špatně vidět na blízko či na dálku, pak pravděpodobně trpíte zrakovou vadou.

Trpíte-li krátkozrakostí, vidíte bez brýlí dobře na blízko, v dálce je však všechno rozmazané a nejasné. Nejčastější příčinou je příliš dlouhé oko (délková myopie), což znamená, že se obraz promítá před sítnici a nemůžeme ho tudíž vidět ostře.

Dalekozrakost bývá ve většině případů způsobena příliš krátkým okem (délková hypermetropie).

Obraz se tvoří za sítnicí a není tudíž ostrý. Při pohledu do dálky lze tento problém poměrně dlouho relativně dobře zvládat, ale vidění na blízko není jasné.

Jakou máte zrakovou ostrost na dálku? Vyzkoušejte to!

  1. Stáhněte si tento VZOR a vytiskněte si ho.
  2. Upevněte list na stěnu do výše očí a odstupte o 4 metry (5 kroků).
  3. Snažte se zjistit, kterým směrem míří kruhový otvor.
  4. Zapamatujte si čáru, kterou snadno a jasně rozlišíte.

Vyhodnocení.

U které čáry už nejste schopni jasně zjistit kruhový otvor? Příslušná hodnota vyjadřuje vaši zrakovou ostrost na dálku.

Zraková ostrost 1,2 až 1,5:
Blahopřejeme! Máte ostříží zrak! Neměli byste nicméně zapomínat na pravidelné návštěvy optiky či očního lékaře, kde váš skvělý zrak prověří.

Zraková ostrost 1,0:
Pravděpodobně nepotřebujete brýle. Zrak se nicméně může postupem času měnit a skutečná ostrost může poklesnout. Doporučujeme proto včasné vyšetření zraku.

Zraková ostrost 0,8:
Toto je hranice pro bezpečné řízení. Měli byste si nechat zrak zkontrolovat lékařem nebo optikem! Mějte na paměti, že v noci nebo za zhoršených světelných podmínek se vaše zraková ostrost oproti dennímu světlu výrazně snižuje.

Zraková ostrost 0,4 až 0,6:
Vaše zraková ostrost je nebezpečně nízká. Nechte si svůj zrak co nejdříve zkontrolovat odborníkem! Potřebujete brýle, a to zejména na řízení.

Další testy zraku najdete na stránce našeho partnera, společnosti Rodenstock, jehož špičkové produkty najdete v naší nabídce.

Tyto webové stránky, grafický layout a kompletní vypracování souladu s GDPR zpracovala společnost EVERY REGARD s.r.o. - 2021.